.
CINOBAŇA. V stredne veľkej obci v okrese Lučenec pulzuje čulý život. Po večeroch sa zo sály kultúrneho domu ozýva vrava a smiech. Cinobančanky tu vyvárajú i vypekajú dobroty a popritom si zaspievajú, zašpásujú i pospomínajú. V stredu piekli šišky. Tradičné jedlo fašiangového obdobia.
Šišky nesmú byť veľké, ani malé
„Ako sa vraví, iný kraj, iný mrav. U nás v Cinobani to tiež platí. Naše šišky nesmú byť veľké ani malé. Také akurát, aby lahodili aj oku. Najlepšie chutia s domácim lekvárom a pohárikom hriateho," s úsmevom na tvári hovorí Vlasta Bernáthová. S manželom žijú už len sami a tak sa jej doma už vypekať veľmi nechce. O to viac sa tešila na šišky, ktoré si upiekli ženy spoločne.
„No chutili mi aj palacinky s jablkovou plnkou. Jabĺk sme tu mali vždy dosť. No väčšinou sme z nich piekli len jablčníky," dodá šesťdesiatročná dôchodkyňa. Jej suseda Paulína Gombalová si na stretnutie priniesla aj štrikovanie. „Aby som mala čo robiť, kým cesto vykysne. Vždy tu býva super nálada. Minule sme varili dupčiaky. Sú to dlávené zemiaky, do ktorých sa dá kyslá kapusta. Najlepšie chutia s kyslým mliekom," tvrdí pani Paulína.
Na dedine sa vraj zima mohla začať až vtedy, keď boli zemiaky z poľa doma a kapusta naložená v sude. „Stravovali sme sa zdravšie ako dnes. Pri varení sme si vystačili s tým, čo dala záhrada a dvor," dodá.
Farebný svet porotu oslovil, projekt podporili
„Šikovná je tá naša Silvia. Taká, ako naša pani starostka. Aj predtým sme sa stretávali, robili si šaláty, cvičili, ale na týchto stretnutiach si toho môžeme viac dovoliť. Dnes sme napríklad upiekli skoro sedemdesiat šišiek," pochváli organizátorku stretnutia Tonka Tazberíková.
Silvia Očovanová má v Cinobani na starosti kultúru. Keď sa dozvedela, že by v rámci grantového programu Zelená pre seniorov mohla získať peniaze, vďaka ktorým by sa stretnutia miestnych žien mohli stať originálnejšie a bohatšie, ani na chvíľu nezaváhala. Vypracovala projekt Farebný svet a želala si, aby bol úspešný.
„Nadácia Orange vyberala z vyše stoosemdesiatich projektov. Oslovil ju aj ten náš a tak ho podporili sumou vyše 900 eur. Potešilo nás to. Hlavnou myšlienkou projektu bolo spojiť rôzne vekové generácie žien formou spoločných varení, na ktorých oprašujeme recepty našich starých mám. Z tých, čo sa tu naučíme, by sme chceli vydať takú malú kuchársku brožúrku. Bude sa volať Recepty starých mám z Cinobane, Turičiek a Katarínskej Huty," približuje cieľ úspešného projektu pani Silvia, ktorá si zároveň pochvaľuje aj spoluprácu so ženami z miestneho spolku Slovenského Červeného kríža.
Pri hriatom si aj zaspievali ľudové piesne
Najmladšou dámou, ktorú sme nielen v sále, ale aj pri sporáku v kultúrnom dome stretli, bola dvadsaťsedemročná Petra Sliacka. „Tak ako väčšina mladých žien chodím opatrovať do Rakúska. Mojim starkým varím denne, takže privítam každý nový recept. Z tých, čo sme sa tu doteraz naučili, mi najviac chutili šúľance a šišky, ktoré tu tak rozvoniavajú, že sa nám všetkým už na ne zbiehajú slinky," povedala pre MY sympatická Petra.
Na fašiangy sa zvykli robiť zábavy
„Šišky sú tradičné fašiangové jedlo. Na fašiangy sa zvykli robiť zábavy, zabíjačky i svadby. Po dedine chodil sprievod v maskách. Spievali sme, hrali na harmonike, zabávali sme sa," zaspomína Anka Špaková a nezabudne nám pripomenúť, aby sme ochutnali chrapne, ktoré priniesla Mária Palíková. Jej chrapne vyzerali ako umelecké dielo. Pripomínali ružu. Zvykli sa vraj piecť na krštenie.
Na fašiangy výskaj, v pôste brucho stískaj, hovorí staré slovenské príslovie. V duchu tejto starej múdrosti skončilo aj jedno z vydarených stretnutí v Cinobani. S plným žalúdkom pri ľudových piesňach.